19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.

 

19 Mayıs Atatürk’ün bundan 104 yıl önce..“ ya bağımsızlık ya ölüm “ parolası ile kurtuluş mücadelesini başlattığı Milli Günümüzdür.

19 Mayısın, Atatürk’ü Anma Bayramı olmasının yanında Türk Gençliğinin de Bayramıdır.

Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayısın, 20 haziran 1938 de Milli Bayram olarak kabulü ile bu günümüzün ortakları ve geleceğimizin teminatı Türk Gençliği’ne armağan edilmiştir.

Hatırlayalım. Birinci dünya savaşına müttefik devletlerle beraber giren ve bu savaşın sonunda mağlup olan Osmanlı Devleti 30 ekim 1918’de Mondros Mütarekesini imzalamak zorunda kalmış, bu antlaşmayla da yurdun birçok bölgesi itilaf devletleri tarafından işgal edilmiştir.

Orduları dağıtılmış, silahları ellerinden alınmış, ekonomisi çökmüş hûlasa hasta adam konumunda olan Osmanlıyı parçalamak ve Türk Hakimiyetini yıkmak için onlara büyük bir fırsat doğmuştur.

Asırlardır hür yaşamış milletimizi birleştirip, işgal kuvvetlerine karşı harekete geçirerek düşmanları yurttan kovacak bir organizeye ihtiyaç vardı.

Bu inançla, Mirliva (bugünkü rütbesi ile Tümgeneral) Mustafa Kemal Paşa Harbiye nazırı tarafından kendisine teklif edilen 9. Ordu Müfettişliği görevini kabul ederek 16 mayıs 1919 tarihinde Bandırma vapuru ile Samsun’a hareket etmiştir.

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlayan Türkiye’de Millî Egemenlik ilkesini gerçekleştirme çalışmaları, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla gerçekleşmiş ve “Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” ifadesinin 20 Ocak 1921’de kabul edilen ilk Anayasada yer almıştır.

Unutmamalıyız ki, Atatürk’ümüzün başlattığı kurtuluş hareketi, birey olarak gençlerimizi mutluluğa ve refaha ulaştırma hedefine ilerlerken, Türkiye Cumhuriyetinin de dünya devletleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlayacak yegane güç olarak bize umut vermektedir.

19 Mayısın 104. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, bütün vatandaşlarımızın ve gençlerimizin bayramını kutluyor, nice yıl dönümlerine tekrar ulaşmayı Allah’tan niyaz ediyorum.

Milli mücadelenin başlangıcı sayılan ve Atatürk’ü Anma Gençlik ve spor Bayramı olarak milletimize armağan edilen bu gün hepimize Kutlu olsun.