Güzel konuşmak bir sanattır.

Günümüzde bu sanatın özellikle kariyer sahibi olabilmek için gün geçtikçe artan bir önemi bulunmaktadır.

Konuşma sanatını beceren kişilerin gerek iş gerekse özel hayatlarında daha fazla inisiyatif sahibi olabildiğini, bir şey gerçekleştirme güçlerinin ve sosyal ilişkilerde kendilerine olan güvenlerinin daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır.

Konuşma sanatı, kişilerin karar verme güçlerini geliştirerek onlara çok yönlülük ve takım çalışması gerçekleştirme yeteneği kazandırmaktadır.

Ayrıca, bu konuda alınan eğitim ile kişiler, çekingenliklerini üstlerinden atarak hitabet güçlerini geliştirmeyi, ses tonunu etkili kullanmayı, jest ve mimikleri yerli yerinde kullanmayı ve etkili konuşma tekniklerini de öğrenmektedirler.

İnsan doğduğu günden ölünceye kadar ihtiyaçlarını temin etmek için kişilerle konuşmak ve iletişim kurmak sureti ile kendilerini ifade etmek durumundadır.

Kişi ne kadar bilgili ve becerikli olursa olsun birikimlerini doğru ve inandırıcı bir konuşmayla karşısındakilere aktaramıyorsa hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Verdiğim Etkili konuşma ve Diksiyon eğitiminde katılımcıların; topluluğa karşı konuşurken  Türkçe ‘yi doğru, düzgün ve etkili kullanılabilmelerinin yanı sıra, anlaşılır olmak, duygu ve düşüncelerini en kısa yoldan aktarmak, heyecanını yenmek, inandırıcı olmak ve beden dilini iyi kullanmaları gibi konularda başarılı olmalarına katkı sağlamaktır.

Çünkü, Çağdaş olmanın yolu Güzel Konuşmaktan geçer.

Gerek günlük hayatta, gerek iş hayatında güzel ve etkileyici konuşan insanlar çevrelerinde hayranlık uyandırmaktadırlar. Güzel ve etkileyici konuşabilmenin yolu da iyi bir diksiyona sahip olmaktan geçmektedir.

Türk insanı olarak görevlerimizden biri de “Güzel Türkçemizi” düzgün bir şekilde konuşmak olmalıdır.

Amacım, size hayatınız boyunca başarılar kazandıracak olan güzel bir diksiyonla konuşmanın anahtarını vermektir.

İnsanları etkileme gücüne kavuşmanızın ne kadar kolay olduğunu siz de fark edeceksiniz.

 

  • Yazılarımdan kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz.