3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü.

Yapılan istatistiklere baktığımızda, Dünyada engelli nüfusu 500 milyonu aşarken, Türkiye’de de engelli sayısı maalesef  9 milyona ulaşmaktadır. Engellilerin, bulundukları ortama daha çabuk uyum sağlayabilmeleri için onlara eğitim, sağlık rehberlik, sosyal yaklaşım ve rehabilitasyon hizmetlerinin titizlikle yapılması gerekmektedir.

Çünkü, yapılacak bu çalışmalar, engelli yurttaşlarımızın özgüvenlerini artırmakla kalmayacak, onların yaşama daha sıkı bağlanmalarına, sosyal alanda daha etkin olmalarına yardımcı olacaktır.

Tüm kurum ve kuruluşlar olarak, nüfusunun önemli bölümünü oluşturan engelli yurttaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek ve daha iyi yaşam koşulları sağlamak öncelikli görevlerimiz olmalıdır. Unutmamalıyız ki herkes bir gün özürlü olabilir. Bu gerçeği hiçbir zaman göz ardı etmeksizin özürlülerin tüm yaşam alanlarında yer almaları için elimizden geleni yapmalıyız.

Engelli vatandaşlarımıza, normal insanlara nasıl davranıyorsak öyle davranmalı, onlara Acıma duyguları ile yaklaşmamalıyız.

Bu vesile ile engellilere yaraşır ve yaşanır bir dünya, sağlık ve mutluluk diliyorum.